FIRMA GODNA ZAUFANIA

Współpraca z wieloma polskimi i zagranicznymi klientami.
Doświadczenie w wielu specjalistycznych branżach.
Kompleksowa obsługa.

czytaj więcej
NAJNIŻSZE CENY NA RYNKU

Bardzo atrakcyjne ceny za profesjonalne usługi.
Brak ukrytych kosztów.

czytaj więcej
KOMFORT KLIENTÓW

Bezpłatna i szybka wycena.
Tłumaczenia wykonywane 24 h/7.
Łatwe i wygodne składane zamówień.

czytaj więcej

 

Tłumaczenie z języka chorwackiego i tłumaczenie na język chorwacki

 

Chorwacki tłumaczenia

 

Biuro Tłumaczeń Wymownia posiada duże doświadczenie w wykonywaniu tłumaczeń pisemnych na język chorwacki oraz z języka chorwackiego. Współpracują z nami specjaliści różnych branż oraz nativespeakerzy. Podejmiemy się tłumaczenia pisemnego w szerokim zakresie tematycznym – wykonamy między innymi:
tłumaczenie stron internetowych, opisów handlowych, broszur, katalogów, materiałów reklamowych, innych tekstów marketingowych, instrukcji obsługi, specyfikacji technicznych, ofert handlowych, umów, regulaminów, rachunków, biznesplanów, dokumentów administracyjnych, ekspertyz, tekstów literackich, artykułów, innych tekstów humanistycznych, emaili, listów itp.

 

Język chorwacki należy do grupy języków południowosłowiańskich. Jego zasięg występowania obejmuje obszar znacznie większy, niż teren samej Chorwacji. Język ten dominuje w sąsiedniej Bośni i Hercegowinie. Ponadto sporą grupę użytkowników języka chorwackiego stanowią Chorwaci zamieszkujący: Serbię, Czarnogórę, Słowenię, Włochy, USA, Austrię oraz Słowację. Język chorwacki cieszy się wielką sympatią wielu obcokrajowców, co wpływa na jego popularność. Świadczą o niej także walory turystyczne kraju, położonego nad przepięknym Adriatykiem. Turyści, którzy odwiedzają ten kraj, widzą nadmorską krainę, pełną przepięknych plaż, wysp, a także gór i zielonych wzgórz. Wielu z nich, pragnie poznać język chorwacki z późniejszym zamiarem powrotu na tamtejsze obszary. Szczególnym sentymentem język ten darzą Polacy.
Dziś językiem chorwackim posługuje się około 7 mln użytkowników. Nie jest on językiem jednolitym. W obrębie języka chorwackiego wyróżnia się trzy dialekty: sztokawski, kajkawski i czakawski. Każdym z dialektów posługują się mieszkańcy określonych regionów Chorwacji. Jednak w oficjalnym języku chorwackim obowiązuje dialekt sztokawski.
Początki języka chorwackiego sięgają IX wieku, czasu chrystianizacji Europy. Wówczas stworzony przez Cyryla i Metodego do celów liturgicznych język starocerkiewnosłowiański w Chorwacji stawał się coraz bardziej powszechny. Utworzyła się tam wtedy chorwacka wersja języka starosłowiańskiego. Do XI wieku w Chorwacji posługiwano się trzema alfabetami: łacińskim, głagolicą oraz chorwacką cyrylicą. Dopiero w wieku XVI rozwinęła się właściwa forma języka. Wtedy też nastąpił rozkwit chorwackiej twórczości. Najważniejszym dziełem literackim tamtego okresu jest poemat: Judyta autorstwa Marko Marulića, nazwanego ojcem chorwackiej literatury.
Położenie geograficzne Chorwacji sprawiło, że kraj ten był ważnym szlakiem handlowym i morskim. Przez to zawsze podatny był na wpływy sąsiednich kultur. Stąd też w kulturze i sztuce chorwackiej widać wiele wpływów zarówno cywilizacji rzymskiej, jak i bizantyjskiej. Najbardziej widoczne są wpływy kultury włoskiej. Przede wszystkim ze względów historycznych, gdyż od średniowiecza aż do XVII wieku Chorwacja była pod panowaniem Republiki Weneckiej. Wpływy włoskie widać w literaturze, sztuce oraz w architekturze. Wiele miast i budowli było tworzonych na wzór włoski. Stąd nie dziwi fakt, iż w tym śródziemnomorskim kraju przeważa styl barokowy. Lecz mimo tych wpływów Chorwacja nie utraciła swojej słowiańskości. Jest to kraj pełen zamków, dawnych dworów i ruin. Znajdują się tam wspaniałe miejsca, które są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO: Park Narodowy Jezior Plitwickich, Pałac Dioklecjana w Splicie, bogate w dziedzictwo kulturowe miasto Trogir, Dubrownik – znany jako perła Adriatyku. Ponadto Bazylika Eufrazjusza w Poreču, Katedra św. Jakuba w Szybeniku oraz niezwykła wyspę Hwar.
Chorwacja to kraina wina i lawendy. Najbardziej znanym jest zaliczane do najlepszych na świecie wino dingač. Odwiedzając ten kraj, warto spróbować tamtejszej kuchni, bardzo zróżnicowanej w zależności od regionu. Każdy z nich posiada swoje wyjątkowe smaki. Klimat w Chorwacji jest niezwykły, a mieszkańcy słyną z wielkiej uprzejmości.

 

 

 

 

 

 

 

fotografia1:pl.freeimages.com/B.Lopez