TŁUMACZENIA

Translacja w zakresie najważniejszych
języków europejskich

czytaj więcej
EDUKACJA

Lekcje oraz kursy dla dzieci,
młodzieży i dorosłych

czytaj więcej
PUBLIKACJE

Wydawanie oraz sprzedaż publikacji w języku polskim
i w językach obcych

czytaj więcej

Tyle razy jesteś człowiekiem, ile znasz języków… Romantyczny język francuski

 

Tłumaczenia na francuski

 

 

Język francuski należy do grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ponad 80 milionów osób (między innymi Francuzi, Belgowie, Szwajcarzy, mieszkańcy niektórych kanadyjskich prowincji). Przeszło dwa razy więcej ludzi używa francuskiego, jako języka codziennego, a 70 milionów posługuje się nim, jako drugim najważniejszym dla siebie językiem.
Z językiem francuskim, wywodzącym się z łaciny, wiąże się bogactwo kulturowe, gdyż od wieku XVIII język ten był językiem dyplomacji i kultury. Obecnie język Moliera jest nie tylko oficjalnym językiem w 32 krajach, ale także w ONZ oraz UNESCO.
Język francuski, jak każdy z grupy języków romańskich, wywodzi się z łaciny, i właśnie dzięki temu pochodzeniu jest językiem analitycznym. Aby ułożyć zdanie, musimy zastosować odpowiedni szyk wyrazów, nie ma tutaj miejsca na taką dowolność, jak w naszym rodzimym języku. Największą trudność w nauce francuskiego stwarzać może fonetyka, ponieważ wiele słów, pomimo odmiennej pisowni, wymawia się niemalże identycznie i tylko dzięki kontekstowi zdania możemy zrozumieć, co miał na myśli nasz rozmówca. Warto podkreślić, że znajomość angielskiego ułatwia naukę francuskiego, gdyż około 50% słów w języku angielskim ma swoje korzenie w języku Moliera. Znajomość angielskiego jest również cenna przez wzgląd na duże zapotrzebowanie na tłumaczenia w parze francuski – angielski.
Jeśli chodzi o Francuzów, są narodem bardzo tolerancyjnym. We Francji mieszka wielu imigrantów, w większości pochodzących z byłych kolonii francuskich, zatem różne kolory skóry, oryginalny ubiór czy odmienne zwyczaje nikogo tutaj nie dziwą. Mówiąc o Francuzach, koniecznie trzeba wspomnieć
o ich największym fetyszu: jedzeniu, i nie ma co się temu dziwić: w końcu Francja to ojczyzna serów (produkuje się ich tutaj ponad 400 rodzajów) i wina. Słynne są również bretońskie naleśniki, normandzki cydr, wołowina po burgundzku czy bouillabaisse, gulasz rybny z Prowansji. W ostatnich latach na całym świecie uznanie zyskały ręcznie produkowane francuskie słodycze, zwłaszcza makaroniki, które można kupić u tak znanych cukierników jak Pierre Hermé czy Ladurée.
Francja jest niezwykle malowniczym krajem. Fani sportów zimowych znajdą tutaj 400 ośrodków narciarskich – głównie w Alpach, ale kraj ten może się również pochwalić innymi pięknymi pasmami górskimi, takimi jak Pireneje, Jura, Wogezy, Masyw Centralny. Miłośnicy wypoczynku nad brzegiem morza wybierać mogą pomiędzy słynną, upalną Riwierą Francuską położoną nad Morzem Śródziemnym, a chłodnymi Morzem Północnym i kanałem La Manche. Północ i południe Francji różnią się nie tylko temperaturą, ale również mentalnością swoich mieszkańców. Francuzi z północy są bardzo gościnni i łatwo nawiązują przyjaźnie, z kolei mieszkańcy południowych regionów są może wylewni, ale dużo trudniej ich poznać. Opisując piękno Francji nie można nie wspomnieć o Dolinie Loary, gdzie znaleźć możemy ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców. Warto zauważyć, że środkowa część doliny Loary znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Symbolem Francji jest trójkolorowa flaga: biel oznacza monarchię, a czerwony i niebieski są tradycyjnymi barwami stolicy Francji, Paryża. Z kolei w przeszłości, w trakcie rewolucji francuskiej, każdy kolor symbolizował inną grupę społeczną: biel – monarchę, niebieski – szlachtę, a czerwień – lud. Innym emblematem Francji jest Marianna, symbol wolności. Brigitte Bardot oraz Catherine Deneuve stały się inspiracją do stworzenia współczesnej wersji jej popiersia.
Francuzi pochwalić się również mogą bardzo ciekawymi zwyczajami związanymi ze świętami, które obchodzimy także w Polsce. Na święto Trzech Króli przygotowują ciasto nazywane Galette des Rois, w którym chowają malutką figurkę. Kto ją znajdzie, zostaje królem lub królową i w trakcie karnawału nosi koronę. Z kolei w niedzielę wielkanocną francuskie dzieci szukają czekoladowych jajek ukrytych w ogrodzie lub domu. Co ciekawe, Francuzi swój tłusty czwartek obchodzą we wtorek, a najbardziej popularnym przysmakiem spożywanym w tym dniu są naleśniki, a nie tak jak u nas – pączki.
Język francuski nie należy do najłatwiejszych, ale warto się go nauczyć, aby móc dobrze poznać ten malowniczy, bogaty w piękne widoki i pyszne potrawy, kraj. Nie zniechęcajmy się zawiłymi meandrami gramatyki tego języka, ponieważ, cytując Goethego, tyle razy jesteś człowiekiem, ile znasz języków.

 

B.C.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *